Nezařazené

3D TISKÁRNA NA NAŠÍ ŠKOLE

Koncem minulého školního roku se naše škola zaregistrovala do projektu: „Průša pro školy“, jenž je iniciovaný společností Prusa Research a.s. (česká firma vyrábějící 3D tiskárny), a je určen pro všechny školy, univerzity a další vzdělávací instituce, které mají zájem o zapojení 3D tisku do výuky. Zapojením do projektu mají uvedené instituce možnost získat 3D tiskárnu zdarma. Je však třeba splnit dané podmínky (vybraní pedagogové musí úspěšně absolvovat kurz 3D tisku, následně zapůjčenou tiskárnu zapojit do výuky a s žáky vytvořit vlastní projekt). Na celý proces (od doručení tiskárny do odeslání zvoleného projektu) je omezený časový termín v délce 3 měsíců.

Tiskárna (typ: Original Prusa i3 MK3S+)nám byla dodána koncem měsíce září jako stavebnice.  Během měsíce října se nakonec podařilo tiskárnu zkompletovat a sestavit. Jelikož jsme neměli s 3D tiskem žádné praktické zkušenosti, absolvovalo několik pedagogů (Mgr. Hudcová, Ing. Holub, Mgr. Man, Mgr. Říha, Mgr. Sazama) na počátku měsíce listopadu odborný vzdělávací seminář na téma: Problematika tisku 3D modelů, ovládání a nastavení 3D tiskárny. Na základě získaných znalostí jsme tiskárnu umístili do učebny IN3, navíc doplnili ochranným krytem z polykarbonátu, a již nám nic nebránilo v uvedení tiskárny do provozu. Koncem listopadu tak vznikl první výtisk naší (zatím pouze zapůjčené) tiskárny.Byla tak ověřena její funkčnost a přesnost. Zbývalo tedy „pouze“ zvolit vhodný projekt. K realizaci projektu byla vybrána třída 3. KC. Její žáci a žákyně se naučili základy 3D modelování a dle námětu učitele vytvořili vlastní modely ve volně dostupném softwaru Tinkercad. Kuchaři vytvářeli model stojánku na vajíčko a cukráři model cukrářské karty. Modely byly poté převedeny do příslušných formátů potřebných pro výtisk. Některé z modelů již byly vytištěny a další teprve čekají na vytisknutí během hodin IKT (3D tisk daných modelů je totiž poměrně náročný na čas – cca 90 minut na 1 kus).

S velkým nadšením jsme pak v minulých dnech přijali informaci, že naše škola získala (na základě schválení realizovaného projektu) 3D tiskárnu zcela zdarma! Těšíme se tedy na další projekty, které budeme moci v hodinách IKT s naší tiskárnou vymýšlet a realizovat, neboť je 3D tisk bezesporu budoucností skrze všechny obory lidské činnosti. Více konkrétnějších informací o 3D tisku, i typu naší tiskárny, se můžete dozvědět na: https://www.prusa3d.com/cs/.

Autor: Ing. Tomáš Holub

220125_1

Obrázek 1 z 25

Podobné příspěvky