ODBORNÁ EXKURZE –  SALZBURG – HALLSTATT

Ve dnech 4. – 5. 04. 2024 se třídy 3.A, 2.PA a část třídy 3.P zúčastnily odborné exkurze do Salzburku a Hallstattu.

V brzkých ranních hodinách se odjíždělo autobusem přes Německo do Rakouska. Dopoledne se žáci prošli lázeňským městečkem Bad Ischl – bývalým letním sídlem císařské rodiny, které si zamilovala i císařovna Sissi, a kde bylo podpisem stvrzeno vyhlášení první světové války útokem na Srbsko. Zde žáci mohli ochutnat zákusek v nejstarší kavárně, kterou císařovna velmi ráda navštěvovala. Odpoledne se přejíždělo do města Salzburg s krásným historickým jádrem města, které bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO – žáci obdivovali Dóm sv. Ruperta a Virgilia, benediktinský kostel sv. Petra, arcibiskupský palác Residenz, rodný dům W. A. Mozarta v jedné z nejrušnějších ulic Getreidegasse a další památky. Lanovkou – zubačkou žáci vyjeli na salcburskou pevnost Hohensalzburg, odkud si užívali krásy města a jeho okolí z výšky.  Poté měli volný čas na individuální zájmy.

Druhý den po dobré snídani v penzionu Sonnenhof se pokračovalo autobusem k Wolfgangsee, kde si v městečku St. Gilgen žáci prohlédli dům Mozartovy matky a v St. Wolfgangu obdivovali zdejší architekturu a přírodu. V odpoledních hodinách následoval přejezd do jednoho z nejhezčích městeček Solné komory – Hallstattu, které figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zde na žáky opět čekal výjezd zubačkou na vrchol hory Salzberg, kde navštívili nejstarší místní důl na světě se zážitkovou prohlídkovou trasou Bergwerk – Salzwelten. Prohlídka probíhala v anglickém a německém jazyce a žáci si mohli ověřit svou jazykovou zdatnost. Zde se díky interaktivní prohlídce seznámili s těžbou soli již od dob pravěku a se vznikem pojmu halštatské kultury. Součástí prohlídkové trasy byly i skluzavky a závěrečná jízda vláčkem. V údolí si žáci prohlédli městečko a ve volném čase si koupili občerstvení a suvenýry. Odpoledne se odjíždělo zpět do České republiky.

Autorka: Mgr. Michaela Grimm