EXKURZE A1 a A2

V časných ranních hodinách 13. června se vydaly třídy A1 a A2 na odbornou exkurzi do malé vesničky poblíž Chrudimi – Nabočan. Konal se tam 23. ročník celostátní přehlídky polních pokusů zemědělských plodin, ochrany a výživy rostlin a zemědělské techniky s názvem „Naše pole“. Pro žáky zemědělských škol byl připraven odborný program týkající se řepky, pšenice a zemědělské techniky, který byl ukončen soutěží o pěkné ceny. Dál se už každý mohl věnovat tomu, co ho zajímalo – občerstvení, představení systému sledování ploch AMS, česko – slovenskému mistrovství v orbě koňmi, … Přenocování v Chrudimi bylo zajištěno na domovech mládeže místních středních škol. Druhý den žáci navštívili školní statek zemědělské školy Chrudim ve Vestci. Prohlédli si zrekonstruovanou budovu s výukovým zázemím, stáje se zvířaty, zemědělské stroje a jezdecký klub. Mohli se inspirovat a porovnávat. Následoval přesun do hřebčína ve Slatiňanech. Hřebčín byl založený rodem Auerspergů již v roce 1898. Je zde chován starokladrubský vraník, který se řadí mezi barokní plemena koní se španělsko-neapolským původem a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů. V roce 2019 byla oblast chovu starokladrubských koní zapsána na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Autorky: Mgr. Michaela Grimm a Ing. Magda Pavezová

230616a_25