ŘEMESLNÝ KEMP AUTOMECHANIKŮ 2024

Ve dnech 20. až 23. května jsme se zúčastnili každoročního kempu automechaniků v Plzni Křimicích. Kemp se uskutečnil v prostorách školy SPŠ Dopravní Plzeň, kde jsme byli i ubytováni. Celkem sem bylo pozváno čtrnáct účastníků z různých škol Plzeňského kraje, kde je vyučován obor automechanik. Byli to z Plzně, Tachova, Horšovského Týna, Boru, Sušice, Kralovic, Rokycan a Oselců. Po všechny čtyři dny pro nás byl připraven pestrý program.

          Zahájení kempu proběhlo v pondělí dopoledne, kdy jsme se dozvěděli, co bychom měli očekávat. Po rychlém obědě, který pro nás byl připraven i následující dny, jsme šli na naší první exkurzi do autoservisu Jan Šmucler. Zde nás provedli veškerými prostory, od kanceláří, skladů až po samotné opravárenské dílny. Po exkurzi jsme byli převezeni zpět do školy a procházeli si místa, kde probíhá praktická výuka. Viděli jsme dílny automechaniků, autotroniků, autolakýrníků a autoklempířů. Když jsme všechna tato místa obešli, čekala nás už jen samotná výuka. Veškerou výuku vedl pan Josef Hruška, který je členem společnosti AD Technik. Naše vyučování bylo zaměřeno zejména na seřizování geometrie podvozku a kalibraci asistenčních radarů či kamer. První den nám vysvětlili, jak je tato problematika velice důležitá pro správnou jízdu automobilů, ale zároveň složitá, jelikož ji nemůže dělat každý, protože vyžaduje velikou pečlivost. Když výuka skončila, bylo už jen na nás, jak naložíme se svým časem. Mohli jsme jít na hřiště, zůstat na pokoji, obhlížet okolí anebo klidně jet do centra Plzně. Záleželo to zkrátka jen na nás.

          Druhý den ráno, samozřejmě vždy po vydatné snídani, jsme byli pozváni na další exkurzi autoservisu, zaměřeného na opravu nákladních automobilů a autobusů, Volvo Group Truck v Nýřanech. Exkurze byla rozdělena do dvou částí. První část spočívala v přednášce o nejnovějších modelech a technologií kamionů Volvo. Druhá částí byla prohlídka dílen a projížďka v samotném kamionu. Zde exkurze končila a my se vrátili zase zpět do školy. Tam nás čekala už jen výuka, při které jsme rozebrali podrobněji funkci geometrie podvozku. A nakonec jsme dostali naše každodenní osobní volno.

          Třetí den jsme se dostali už i k praktické výuce. Ukazovali jsme si, jak se správně seřizuje geometrie podvozku a jak se dělá kalibrace asistenčních kamer a radarů. Vše jsme prováděli na zdejším vybavení, a jelikož i samotné auto sloužilo pouze pro výuku, tak si seřídit geometrii mohli vyzkoušet i samotní účastníci kempu. Samozřejmě část výuky byla i teoretická, dozvěděli jsme se spoustu informací o tom, jaký mají vliv kola i samotné pneumatiky na správnou jízdu automobilů. Po výuce nás čekala velice zajímavá část – prohlídka elektrického automobilu Škoda Enyaq. Ukázali nám výhody a nevýhody, různé parametry a funkčnost celého vozidla. Samozřejmě nechyběla ani projížďka, při které jsme si mohli všimnout, např. že auto v některých případech samo zatáčí, samo zrychluje anebo dokáže samo zastavit před jinými vozidly.

          Čtvrtý den jsme si ještě předvedli funkci vyvažovačky kol se speciálním přítlačným válcem. Škola tuto vyvažovačku také měla, takže výuka proběhla samozřejmě v praktickém provedení. Poté jsme si už jen ve třídě shrnuli veškeré informace a vědomosti, které jsme se za celý kemp dozvěděli. Zbývalo už jen ukončení kempu, při kterém každý účastník, dostal účastnický list. A úplně nakonec společná fotka před samotnou školou. Na fotce nesměl chybět ani elektromobil Škoda Enyaq. Tímto celý kemp skončil a my se mohli vydat zpět na cestu domů.

          Po celou dobu kempu nás doprovázel vedoucí odborného výcviku pan Baxa. Všude byla příjemná a kamarádská atmosféra. Z kempu jsme si odnesli spoustu nových a velice důležitých vědomostí, ale také hlavně i nové kamarády, tudíž kemp naprosto splnil naše očekávání.      

Autoři: Václav Červený a Lukáš Janeček, žáci 2. ročníku oboru Mechanik opravář motorových vozidel