NÁRODNÍ VÝSTAVA HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT V BRNĚ 2023

Ve dnech 22. až 26. 4. 2023 se v Brně opět po dvou letech konala Národní výstava hospodářských zvířat. V rámci této výstavy se konala v sobotu soutěž dětí a juniorů a v neděli Národní šampionát skotu Jersey. Do tohoto klání jsme vyslali 8 vybraných zvířat ze školního hospodářství v Horšově a doprovod jim dělalo 7 žáků oboru Agropodnikání a Zemědělec farmář, kterým zdatně pomáhaly dvě malé vodičky z rodiny Fialových. Společně se žáky do Brna odcestoval také učitel praxe a vedoucí stáje Tomáš Fiala a zootechnička Adéla Prchalová, dopravu žáků zajistil pan Josef Novák. Vodiči učili zvířata chodit s ohlávkou již několik týdnů před samotným šampionátem. Od pátku do pondělka žáci v Brně zvířata nejen vodili, ale také se o ně vzorně starali a připravovali je na soutěž. Na takové výstavě totiž například i krávy mají svého kadeřníka. Potěšující zprávou je, že naše zvířata se ve velké konkurenci umístila na velmi hezkých místech. Máme jednu Národní šampionku Najwi v kategorii jalovic, jedná se tedy o velký úspěch našeho chovu, který jsme zakládali v září roku 2020 nákupem 20 kusů vysoko březích jalovic z farmy ČZU v Praze v Požárech u Lán. Dnes máme v naší stáji 42 kusů dojnic a 45 kusů telat a jalovic různého stáří a klademe velký důraz na kvalitu chovu.

Přehled umístění:

Jalovice 6-11 měsíců

4. místo Horalka, vodička Ivana Tykvartová FZ1

7. místo Lely, vodička Martina Jaklová, FZ1

Jalovice 12-19 měsíců

1. místo Najwi, vodička Eliška Fialová, ZŠ H. Týn

Jalovice finále

1. místo Národní šampionka Najwi, vodička Eliška Fialová

Prvotelky

3. místo Gábina, vodič Matěj Koudele, FZ2

5. místo Elfrída, vodič Jiří Král, A1

Starší krávy

4. místo Karolína, vodička Antonie Anna Remingerová, A3

5. místo Bára, vodič Adam Kučera, A3

Všem zúčastněným patří poděkování a pochvala za vzornou reprezentaci školy.

Autorka: Ing. Miluše Fousová, ředitelka školy