OTEVŘENÍ ŠKOLNÍ CUKRÁRNY

V úterý 22. 2. 2022 byla za účasti statutárního náměstka hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Petra Vanky, Vladimíra Kroce, člena Rady Plzeňského kraje odpovědného za oblast školství a sportu, Jaroslavy Havlíčkové, vedoucí OŠMS Plzeňského kraje, Josefa Holečka, starosty Horšovského Týna a několika dalších hostů slavnostně otevřena školní cukrárna v ulici E. Beneše v Horšovském Týně.

V rámci zkvalitnění odborného výcviku oboru cukrář a kuchař číšník bylo zřízeno další pracoviště pro získávání odborných praktických dovedností žáků těchto oborů.

Cukrárna byla vybudována v nevyužívané přízemní části budovy, která dříve sloužila jako kotelna. Celá budova byla v rámci rekonstrukce zateplena, byl odstraněn vstupní přístavek, který byl v havarijním stavu a byl vybudován nový vstup do 1. NP. V přízemní části budovy vznikla tedy část pro posezení u kávy, část prodejní a výrobní, skladovací a zázemí pro žáky a pedagogy. Rekonstrukce byla dokončena v roce 2019, ale vzhledem k situaci s COVID 19 došlo k otevření až nyní. Rekonstrukcí budovy došlo ke zhodnocení nemovitého majetku a k úsporám energií. Celkové náklady na rekonstrukci budovy jsou 3,8 mil. Kč.

Vedoucím celého zařízení je učitel odborného výcviku Jakub Kabourek a provozní doba je každý pracovní den, ve kterém probíhá školní vyučování od 8.00 hod. do 14.30 hod.

Zákazníci zde mohou posedět u kávy a dortíku či zákusku, nebo si mohou zakoupit výrobky studené kuchyně či mléčné výrobky ze školního hospodářství v Horšově. To všechno je práce žáků oboru cukrář a kuchař číšník pod vedením učitelů odborného výcviku. S výrobou mléčných produktů pomáhají žáci oboru agropodnikání a zemědělec farmář. Cílem všech těchto aktivit je smysluplná produktivní práce, jejíž kvalitu nejlépe ohodnotí zákazník tím, že výrobky kupuje. A že výrobky kvalitní jsou, to bylo hned ve středu 23. 2. 2022 vidět, protože zájem byl veliký.

Text: Ing. Miluše Fousová, ředitelka školy
Foto: František Žeha, Jaroslav Čedík