EXKURZE DO BERLÍNA

Ve dnech 13. – 14. 4. 2023 se zúčastnili žáci a žákyně ze tříd 2.P, 3.P, 2.A a 1.Na pod vedením učitelek M.Grimm a J.Málkové Exkurze do Berlína.
V odpoledních hodinách, bezprostředně po příjezdu, žáci navštívili Checkpoint Charlie – bývalý přechod mezi východním a západním Berlínem. Poté pokračovali procházkou kolem Humboldtovy univerzity a katedrály Berliner Dom k interaktivnímu muzeu DDR, kde viděli a na vlastní kůži si vyzkoušeli, jak vypadal život ve 2. polovině 20. století v Německé demokratické republice, tzv. východním Německu. Ulicí Unter den Linden pokračovala prohlídka města kolem budovy radnice Rotes Rathaus k televizní věži, kde žáci vyjeli rychlovýtahem a z výšky 203m mohli obdivovat panoramatické výhledy. Na náměstí Alexanderplatz měli žáci krátké osobní volno.

Druhý den po dobré a bohaté snídani následovala prohlídka nejzachovalejšího, 1,3 km dlouhého úseku berlínské zdi, slavné East SideGallery, známé především pro své nepřeberné množství působivých graffiti. V budově bývalého Říšského sněmu – Reichstag, uvnitř prosklené kupole vystoupali žáci na nejvyšší bod budovy s výhledem na Berlín. Odtud pak následovala prohlídka Braniborské brány – Brandenburger Tor – historického milníku oddělující západní Berlín od východního a působivého Památníku holocaustu. Odtud se pokračovalo kolem zbytků berlínské zdi na náměstí Potsdamer Platz, které se stalo přehlídkou nejmodernější architektury v Berlíně. Zde měli žáci opět krátké osobní volno. Následoval přejezd autobusem do oblasti západního Berlína, k symbolické ruině kostela Gedächtniskirche, kde došlo k teroristickému útoku kamionem v r. 2016.

Domů se žáci vraceli obohaceni o spoustu nových zážitků a informací a zároveň si mohli v praxi vyzkoušet své jazykové znalosti.

Autorka: Mgr. Michaela Grimm, učitelka NEJ

230417a_6